Zajmujemy się całym procesem dotyczącym uzdatniania wody, a mianowicie:
- projektowaniem instalacji
- sprzedażą urządzeń KOMPLETACJĄ URZĄDZEŃ I ARMATURY
- montażem
- uruchomieniem WRAZ Z DOKONANIEM BADAŃ PARAMETRÓW WODY PO UZDATNIANIU
- serwisem urządzeń
Procesem, który ma na celu poprawę jakości wody, jest uzdatnianie wody. Stosuje się do tego różne procesy np. chemiczne, fizyczne lub mechaniczne, za pomocą których można polepszyć jej stan, aby nadawała się np. do picia albo była na tyle miękka, żeby maszyny przemysłowe, które mają z nią bezpośredni kontakt, nie niszczyły się zbyt szybko przez osadzający się kamień. Poprawa jakości wody poprzez skorygowanie jej składu chemicznego to jedna ze świadczonych przez nas usług.
Jeśli masz pytanie lub chcesz złożyć zamówienie
Poznaj nasze metody uzdatniania wody, które możemy zaoferować po jej analizie:
Odżelazianie i odmanganianie
Nadmiar żelaza i manganu powoduje zmianę barwy i mętność wody. To z kolei niekorzystnie wpływa na jej właściwości organoleptyczne. Nieprzyjemnie pachnie (często posiada również zapach siarkowodoru) i ma metaliczny posmak. Nadmierna ilość żelaza i manganu zostawia także rdzawe osady na instalacjach i urządzeniach sanitarnych. Podczas uzdatniania wody metodą odżelaziania i odmanganiania polega na przeprowadzaniu rozpuszczonych w wodzie związków żelaza i manganu w formy nierozpuszczalne. W dalszej kolejności osadza się je na filtrze na odpowiednim złożu.
Filtracja na węglu aktywnym
Chlorowanie jest często niezbędnym procesem oczyszczania wody pod względem bakteriologicznym. Zostawia jednak po sobie nieprzyjemny zapach i smak. Dlatego po chlorowaniu często wykonuje się także filtrację na węglu aktywnym, która polega na przepuszczeniu wody przez złoże z węgla aktywnego. Tym samym poprawia się właściwości organoleptyczne i usuwa żółte przebarwienia pochodzące od rozpuszczonych związków organicznych. Jeśli natomiast chodzi o wodę chlorowaną, to węgiel aktywny usuwa chlor i jego związki, a także zanieczyszczenia organiczne.Poza tym filtry węglowe używane są w aplikacjach wymagających poprawy barwy,zapachu i smaku wody.
Usuwanie azotanów
Szkodliwe azotany usuwane są z wody za pomocą żywic jonowymiennych. To metoda uzdatniania wody, która zalecana jest zwłaszcza na terenach, na których prowadzona jest intensywna gospodarka rolna z udziałem nawozów sztucznych. Warto wiedzieć, że wysoki poziom azotanów jest bardzo groźny dla zdrowia dzieci. Może doprowadzić np. do takiej choroby jak sinica.
Zmiękczanie wody
To metoda uzdatniania wody, który polega na usuwaniu z wody związków i substancji powodujących to, że jest ona twarda. Są to z reguły wapń i magnez. Zmiękczanie uzyskuje się w czasie wymiany jonowej w zmiękczaczach kolumnowych. Częstotliwość regeneracji żywicy jonowymiennej uzależniona jest od twardości wody oraz ilości jej zużycia. Na tej podstawie też dopasowuje się odpowiedni zmiękczacz. Biało-szary nalot, który pojawia się np. na pralkach, zmywarkach, bojlerach, to efekt twardej wody. Regularne zmiękczanie wody może więc wydłużyć żywotność urządzeń grzewczych, pralniczych, sanitarnych i kuchennych. Z tym też wiąże się mniejsze zużycie detergentów i środków piorących. Zmiękczona woda wpływa również na miękkość i nawilżenie skóry.
Filtry mechaniczne
To urządzenia o prostej konstrukcji, łatwe do zamontowania. Dzięki nim można pobyć się z wody piasku, rdzy, zawiesin oraz utlenionych związków żelaza. Zaletą filtrów jest to, że sprawdzą się w każdej instalacji i nie powodują dużego spadku ciśnienia. Zakłada się je przed filtrami głównymi.
Lampy UV
Nie zmieniają składu fizycznochemicznego wody, tylko natychmiast niszczą mikroorganizmy, które się w niej występują. To metoda uzdatniania wody, która opiera się na naświetlanie jej promieniami UV. Lampy bardzo skutecznie hamują rozwój wirusów, bakterii, drobnoustrojów i innych szkodliwych organizmów. Są proste w obsłudze, a dzięki zwartej obudowie nadają się do montażu w każdej instalacji. Po ich założeniu wystarczy tylko raz w roku wymienić promiennik UV.
Dezynfekcja
Jest metodą uzdatniania wody, która niszczy żywe i przetrwalnikowe formy organizmów patogennych oraz zapobiega ich ponownemu rozwojowi w sieci wodociągowej. Dezynfekcja może być przeprowadzona za pomocą promieni UV lub preparatów chemicznych.
Odwrócona osmoza (demineralizacja)
To proces membranowy, który pozwala oddzielić zanieczyszczenia rozpuszczalne i koloidalne, które występują w wodzie. Podczas tego działania usuwane są różnego rodzaju drobnoustroje oraz zanieczyszczenia mechaniczne, a woda jest prawie całkowicie odsolona.